Kurumsal Arama için FAST Search for SharePoint’e Yükseltmeniz için En Önemli 3 Neden

2010 yılının Mayıs ayında SharePoint Server 2010 ile birlikte piyasaya çıkan ve SharePoint’in yerleşik arama olanaklarını önemli ölçüde geliştirip pek çok kritik iş ihtiyacına çözüm sağlamayı mümkün kılan FAST Search for SharePoint, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşma konusunda önemli bir ivme yakaladı. Geçen aylarda bu teknolojiyi kullanan DenizBank’ın, Kurumsal Arama hızını 30 kat artırdıkları bir başarı hikayesi yayınlamıştık (http://www.microsoft.com/turkiye/casestudies/denizbanksharepointfast.aspx).

FAST Search for SharePoint’e yükseltmeyi gerektirecek en önemli 3 nedene baktığımızda, Zengin Dosya Formatı Desteği, Gelişmiş İçerik İşleme ve Gelişmiş Sorgu Yeteneklerinin ön plana çıktığını görüyoruz. Bu üç alanı biraz daha detaylandıracak olursak:

1. Zengin Dosya Formatı Desteği: Bir arama çözümü oluştururken en temel ihtiyaçlardan bir tanesi de içeriğin aranabilir olması. SharePoint çözümleri için içeriğin büyük bir kısmı bilgi çalışanlarının hemen her gün kullandıkları Office formatları. Ancak FAST Search, bu yaygın formatlar dışında sağladığı Gelişmiş Filtre Paketi ile birlikte, 200’ün üzerinde doküman formatını destekleyerek, genelde üçüncü parti IFilter çözümleri satın alınarak adreslenen iş ihtiyacına hazır olarak çözüm sağlıyor.

2. Gelişmiş İçerik İşleme: FAST Search for SharePoint, indeksteki verinin kontrol edilebilme gücünü tamamen sizlere sunuyor. Böylece indeksin içinde farklı başlıklarla geçen, aslında aynı varlığa işaret eden verinin kolayca ayrıştırılması sağlanarak, arama sonucunuzun gerçekten neyle ilgili olduğunu anlayarak bir kaç tıkla saniyeler içerisinde doğru sonuca ulaşmanızı sağlıyor.

3. Gelişmiş Sorgu Yetenekleri: FAST Search’ün getirdiği FQL (FAST Query Language) sayesinde metinsel içeriğe, aynen SQL sorgusu yapar gibi pek çok gelişmiş sorgu yapılabilmesini sağlıyor. Böylece aranan kelimenin indeks içerisinde diğer kavramlarla olan ilişkisi, yakınlığı uzaklığı kolayca tespit edilerek, daha anlamlı ve aranan anahtar kelimeyle mantıksal olarak ilişkili içeriklerin sonuçlar arasında yer almasını sağlıyor.

Eğer bu konularla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, tam da bu konuda yazılmış olan http://sharepointmagazine.net/articles/business-user/three-main-reasons-why-you-should-upgrade-to-fast-for-sharepOint makalesine göz atmanızı tavsiye ederim. FAST Search for SharePoint’in sağladığı Kurumsal Arama imkanlarıyla bilgiye çok daha hızlı ve kolay erişebildiğiniz günler dilerim..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s